S chémiou sa bude čarovať aj v Banskej Bystrici

O krásach a možnostiach tejto vedy vás presvedčí tím vedcov z Katedry chémie, Fakulty prírodných vied UMB pod vedením doc. RNDr. Zuzany Melichovej, PhD., ktorí pripravili prezentáciu -  Odhaľ tajomstvá magickej chémie. Vyskúšate si jednoduché, ale aj zložitejšie chemické experimenty, ktoré budú doslova “magické” a samozrejme krásne farebné. A možno aj vám učaruje chémia, podobne ako docentke Zuzane Melichovej, ktorá nám v dotazníku prezradila, ktorý vedec a ktorý vynález získali jej obdiv.

 • Koľkýkrát sa zúčastňujete Noci výskumníkov?
  Noci výskumníkov sa zúčastňujem už po 7.-krát tj. pravidelne od roku 2011, kedy sa toto podujatie začalo usporadúvať aj v Banskej Bystrici.
 • Kto je Váš obľúbený vynálezca a prečo?
  Thomas Alva Edison - americký vynálezca, podnikateľ a priekopník využitia elektrickej energie. „Čarodejník“ z Menlo Parku, ako ho prezývali, sa  preslávil množstvom objavov v elektrotechnike, mechanike, letectve a chémii.  Z jeho patentovaných vynálezov sú to najmä automatický telegraf, žiarovka, fonograf, megafón, elektrická lokomotíva, filmová kamera, premietací prístroj, akumulátor, umelý kaučuk a iné. Edison bol známy svojou pracovitosťou, často pracoval aj 20 hodín denne. Sám hovoril, že "genialita je 99% potu a 1% talentu".
 • Ktorý je Váš obľúbený vynález a prečo?
  Telefón - vďaka ktorému môžeme byť v spojení s našimi najbližšími, aj keď sme na druhom konci sveta.
 • Kto a ako Vás v živote motivoval, aby ste sa venovali vede a výskumu?
  Od malička som sa zaujímala o prírodu a o všetko, čo s ňou súviselo. Z prírodovedných predmetov mi najviac učarovala chémia, hlavne tá experimentálna.

Newsletter

Zaregistrovať

Projekt je spolufinancovaný Európskou komisiou v rámci programu Horizont 2020 akciami Marie Sklodowska-Curie.

Festival vedy  - Európska noc výskumníkov 2016 - 2017, Grantová zmluva, č. 723000

Novinky

všetky novinky

Darujte 2% pre FESTIVAL VEDY

Aj v roku 2018 môžete prispieť 2% na podporu a popularizáciu slovenskej vedy v spoločnosti. Ako sme využili 2% v minulosti? V roku 2017 Vaše 2% pomohli zorganizovať podujatie...