Vládcovia budúcnosti: ako veda a  technológia zachránia svet

Vládcovia budúcnosti: ako veda a  technológia zachránia svet

Bojíte sa budúcnosti? Myslíte si, že ľudstvo ničí našu planétu a všetka nádej je už stratená? 

Prekvapivo, dôkazy poukazujú na dramaticky odlišný smer a tvoria oveľa optimistickejší obraz, ako väčšia ľudí očakáva. Európska noc výskumníkov 2018 privíta experta, vedca, futurológa a hlavného rečníka festivalu v jednej osobe, Roeyho Tzezanu, PhD. V jeho prednáške „Vládcovia budúcnosti: vládnutie vo veku umelej inteligencie ablockchain“ preskúmame niektoré neúspešné proroctvá z minulosti, a uvidíme, z akých dôvodov zlyhali – a prečo veda a technológia majú v sebe potenciál zachrániť svet. Prednášku Vám prinesieme ako hajlajt večerného programu priamo v Starej tržnici o 20:30 hod. Nezabudnite si nastaviť hodinky, aby ste to nepremeškali!

Roey Tzezana, PhD. Research fellow in Yuval Ne'eman Workshop for Science, Technology & Security at Tel Aviv University. Ktoré otázky podľa Roey Tzezanu vedú k pochopeniu dnešného sveta? 

1.Zažili / Urobili ste ako dieťa nejaký vedecký pokus, na ktorý spomínate doteraz?  

Ako dieťa som mal veľmi rád experimentovanie s ohňom a plameňmi. Zapaľoval som zápalky a pozoroval ako horeli (toto rozhodne nie je niečo, k čomu by som deti teraz povzbudzoval!).  Na plameň som sypal rôzne typy solí, špiny a korenia aby som videl, ako menil farbu. Nebol to veľmi kontrolovaný vedecký experiment, ale bolo to pre mňa vzrušujúce. Mohol som naživo vidieť, ako môžem ovplyvniť fyzický svet použitím základných princípov chémie. 

2.Ako sa vo Vašej každodennej práci prejavuje zvedavosť?  

Zvedavosť je pre moju každodennú prácu veľmi dôležitá. Musím si udržať náskok pred prítomnosťou čítaním mnohých vedeckých a technologických článkov, snažiť sa im porozumieť, zistiť, kde pasujú do väčšieho obrazu a ako zapadajú do väčších schém. 

3.Položili ste si/ Dostali ste otázku, ktorá Vám pomohla vo Vašej práci? Ak áno, akú? Kto ju položil?   

Dve otázky, ktoré sa vždy snažím pýtať sú – „čo ak“ a „prečo nie sú veci inak?“ Tieto otázky sú extrémne dôležité. Prvá nám umožňuje objavovať možnosti budúcnosti v našich mysliach a tak prísť na to, kam chceme ísť – a ako sa tam najlepšie dostať. Druhá otázka je kľúčová, keď chcete pochopiť dnešný svet a sily pracujúce za oponou, ktoré tento svet tvarujú.  

4.Máte najobľúbenejšiu knižnú alebo filmovú postavu vedca? Ak áno, koho? 

Môj obľúbený vedec je Harry Potter z úžasného diela Eliezera Yudkowskeho -  „Harry Potter a Metódy Racionality.“ V tejto knihe Potter používa naše porozumenie vedeckého bádania aby porozumel svetu čarodejníctva, v ktorom sa nachádza, a ukazuje, ako jednoduché praktické zásady vedeckých štúdií môžu ľuďom pomôcť v ich všeobecnom porozumení sveta.   

5.Kto bol/je podľa vás najvýznamnejší vedec v Európe a prečo? 

Za jedného z najdôležitejších vedcov v súčasnej Európe považujem Matta Ridleyho. Nie je to žiaden profesor, a pri tom spája dohromady dôkazy zo stoviek rôznych vedeckých zdrojov vo svojej knihe „Racionálny Optimista.“ Kniha zmenila svetonázor mnohých vedcov, meniac ich premýšľanie o budúcnosti a o ich mieste v nej.  

Viac o Roeym sa dozviete z rozhovoru so SME, ktorý je mediálnym partnerom festivalu, alebo v piatok večer priamo v
Starej tržnici. 

Foto: pixabay.com/noupload /archív Roey Tzezana