EURÓPSKA NOC VÝSKUMNÍKOV 2023

Festival vedy Európska noc výskumníkov je najväčšou celoeurópskou iniciatívou zameranou na popularizáciu výskumu a inovácií.

Tento rok nás čaká už 17. ročník podujatia. Prípravy nadchádzajúceho ročníka sú v plnom prúde a my sa už nevieme dočkať!

Na Slovensku sa koná každoročne už od roku 2007, v posledný septembrový piatok. V tento deň podujatie súbežne prebieha až v 25 krajinách, pričom každoročne sa ho zúčastňuje viac ako 1,5 milióna návštevníkov a viac ako 25 tisíc výskumníkov a výskumníčok.

Cieľom podujatia je priblíženie práce vedcov, dosiahnutých výstupov a možností ich reálneho uplatnenia v každodennom živote širokej verejnosti. Zároveň je to snaha zlepšiť porozumenie o vplyve a dopade práce výskumníkov a inovátorov na životy mnohých ľudí.

Osobitým cieľom je podpora mladých ľudí pri rozhodovaní sa pre vedeckú kariéru.

Európska noc výskumníkov 2023 bude primárne zameraná na dve témy:​

  • VODA – šetrenie, ochrana, čistenie, predchádzanie míňaniu zdrojov, a pod. ​​
  • UMELÁ INTELIGENCIA a jej úloha pri napredovaní ľudstva a riešení problémov, ​ktorým musí svet čoraz viac čeliť, so zreteľom aj na možné riziká.

Každoročne sa festival uskutočňuje v piatich slovenských mestách a to v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Žiline a Poprade.


V Bratislave Vám ponúkneme náhľad do jedinečných laboratórií, kde budete mať možnosť na vlastnej koži zažiť pokroky umelej inteligencie a prakticky sa oboznámiť s témou ochrany vodných zdrojov, ktorá je dôležitá aj na Slovensku. Skúsite si ovládať viacero robotov za pomoci umelej inteligencie. Niektoré z nich Vás dokonca nadchnú svojou schopnosťou komunikovať! Budete mať možnosť preskúmať, ako sa vďaka umelej inteligencii môžete lepšie starať o záhradu, pričom Vám sama oznámi svoje potreby a odhalí, kedy potrebuje viac či menej vody. S virtuálnou realitou sa prenesiete do vzrušujúcich výšin a do skutočného pralesa. Skrze techniku DEEPFAKE si dokonca na chvíľu vyskúšate rolu slávneho herca či herečky. Avšak, súčasťou programu je aj poučenie o tom, ako môžeme umelej inteligencii ľahko podľahnúť a byť oklamaní. My Vás však zároveň naučíme, ako byť prefíkanejšími a šikovne ju ovládať pomocou nášho jazyka. Ak ste fanúšikmi histórie, môžete si vyskúšať dokonca písať v štúrovčine a keď sa prejavia Vaše umelecké sklony, vytvoríte si vlastnú počítačovú hudbu alebo sa pomoocu umeleckej inštalácie "ponoríte" do komunikácie s ChatGPT.

Počas programu zistíte, aké hrozby prinášajú klimatické zmeny, kedy si prakticky vyskúšate, ako naša pôda zvláda zadržiavať dážď a kedy nám už začne "zatekať do topánok"Zažijete aj simulovaný dážď a dozviete sa, ako dosiahnuť, aby vaša záhradka nebola raz extrémne suchá a inokedy zaplavená. Potom nazriete pod hladinu rieky a preskúmate podvodné živočíchy. No bohužiaľ zistíte, že rybky nie sú jediné, ktoré v našich riekach plávajú. Budete pozorovať mikroplasty a iné znečistenia a ak máte odvahu, v skúmavke si spravíte aj rozbor vody, ktorú pijete. Aby ste však neostali vystrašení, ukážeme si ako je možné vodu vyčistiť a taktiež chrániť pred budúcim znečistením.

V Banskej Bystrici sa môžete tešiť na žiakov z Gymnázia Milana Rúfusa, ktorý návštevníkom predvedvedú ukážky robotov, ktorých zhotovili z rôznych konštrukčných prvkov (LEGO, technické stavebnice,...). Prinesú hotové modely, ktoré sú schopné interagovať s okolím, rozhodovať sa i riešiť úlohy. Vďaka umelej inteligencii ukážu aj robotov, ktorí sú schopní pomocou senzorov získavať údaje o okolitom svete. Alebo si môžu návštevníci vyskúšať za pomoci študentov z Univerzity Mateja Bela chemické experimenty zamerané na vybrané vlastnosti vody a vodných roztokov (pH, hustota, povrchové napätie, rozklad vody, a pod.). Účastníci podujatia si budú môcť jednotlivé pokusy vyskúšať sami, resp. za pomoci koordinátora.

V Košiciach budete môcť preskúmať fascinujúci svet molekúl, uvidíte ukážky programovania robotického ramena, navštívite prenosné planetárium ASTRO SHOW. Budeme môcť absolvovať interaktívne psychologické kvízy, alebo spoznať dôležitosť a možnosti úpravy vody. Mikroroboti v akcii Vám umožnia uchopiť a preniesť bunku na želané miesto. Hojne zastúpené budú exponáty živých zvierat – plazov, jašterov a rýb členov AQUA TERRA KLUBU košickej veteriny. Vedci zo Žilinskej univerzity predstavia súčasný rozmach dronov a ich využitie v praxi. Výskumníci z UPJŠ Vás vezmú na cestu do vnútra atómu, predstavia Vám častice, ako sú kvarky, elektróny, tajomné neutrína...  Vo vedeckom stánku "Magnetická kvapalina" spoznáte princípy magnetických javov pomocou hier, experimentov, či exponátov. Zároveň Vás čaká množstvo fyzikálnych a chemických experimentov. Súčasťou podujatia budú aj zaujímavé technologické exponáty.

V Žiline to budú napríklad:
Stánok "Voda a chémia": Pripravte sa na jednoduché experimenty, ktorými preskúmate základné chemické vlastnosti vody. Zistíte, ako sa z vody odstraňujú nečistoty a aké fascinujúce chemické reakcie sa dajú uskutočniť vo vode. Aby sme to ešte spestrili, vytvoríme si aj malý výbuch pomocou vody!
Stánok "Deep-fakes na vlastnej koži": Tu sa dozviete o fenoméne deep-fakes a ich vplyve na digitálnu identitu. S kamerou a špeciálnym softvérom prepojíme tváre návštevníkov s datasetmi celebrít. Môžete si predstaviť, ako vedľa seba budú stáť dvaja ľudia - návštevník stánku a napríklad Tom Cruise, ktorí budú hovoriť presne to isté.
Stánok "Roboti, ktorí vidia": Tento stánok vám umožní prostredníctvom praktických ukážok ako roboti vnímajú svet okolo seba. Uvidíte robota, ktorý skladá USB kľúč pomocou kamery, vyberá súčiastky správnym poradím z podložky. Okrem toho vám predstavíme aj "pohyblivé oko" - študentský projekt inšpekčného systému, ktorý využíva umelú inteligenciu na rozpoznávanie rôznych objektov, napríklad pri kontrole výrobkov alebo hľadaní chýb.

 V popradskom MAXe si deti so svojimi rovesníkmi v stánku Avamet klubu 979 (Základná škola s materskou školou Nižná Brána, Kežmarok) vyskúšajú rôzne experimenty s vodou a budú skúmať deje s ňou súvisiace, a ktoré si budú môcť zopakovať s rodičmi doma. Lesní výskumníci (TANAP) určite vysvetlia vplyv človeka a meniacej sa klímy na lesné ekosystémy, podkôrny hmyz, alebo na meniaci sa výskyt svišťov a kamzíkov v Tatrách. Výsledky nedávno realizovaného výskumu vplyvu predného brzdového svetla v doprave (Žilinská univerzita) zas zaujmú nejedného šoféra. Pre fanúšikov robotiky, elektroniky, automatizácie a čoraz viac viditeľnej elektromobility a umelej inteligencie tu bude hneď niekoľko stánkov. Vyskúšať si niečo z toho a ovládať bude POVINNÉ (FIRST Global Slovakia, o.z. )! Biológovia (UPJŠ)  nás vovedú do hlbín mozgu. Bunku, základnú kvapku v mori života predstavia  pracovníci Slovenskej poľnohospodárskej univerzity. Lákadlom bude monitoring fyziologických procesov (napr. mozgová aktivita, tep srdca a pod.) a ich merateľná odozva v HMI-LAB (Žilinská univerzita).

Nechajte sa inšpirovať fascinujúcimi experimentmi, stretnite sa s talentovanými vedkyňami a vedcami a objavte tajomstvá, ktoré nás obklopujú. Európska noc výskumníkov je príležitosťou pre každého, kto sa chce priblížiť k vzrušujúcemu svetu vedy.

Označte si tento deň v kalendári a pripravte sa na neuveriteľný celodenný program plný vedy, inovácií, objavovania a zábavy.