Stará tržnica - exteriér

Kedy ? - 29.09.2023, piatok 9:00 - 22:00

Kde ? - Námestie Nežnej revolúcie, 811 01 Bratislava

vstup voľný

Exponáty:

šach mach /  Mgr. Art. Gabriela Birošová

V prírode sa nachádza viac ako 20 000 druhov machov, ktoré v nej majú nespočetne veľa funkcií – regulujú vlhkosť, čistia ovzdušie, spomaľujú vyparovanie, vysychanie a zvetrávanie pôdy. Machy dokážu hibernovať aj 1600 rokov a znovu ožiť. Zostane po nás aspoň mach? Máme ešte šancu sa schladiť a vôbec prežiť?” Prírodná site-specific inštalácia prepája prírodný, chemicky neupravený mach s poéziou. Birošová využíva existujúce prostredie medzi stromami v exteriéry Starej tržnice, ako inštalačný priestor.  Inštalácia bola prvý raz vytvorená pre festival DOM, v Prügerovej záhrade v roku 2022.

Umelecká inštalácia vznikla pod záštitou vedecko-popularizačného festivalu Európska noc výskumníkov a festivalu Súčasného umenia Biela noc

Prototyp Spearhydro / SPEARhydro

SPEARhydro je znovuobnoviteľný zdroj energie, malá vodná elektráreň, ktorá využíva prirodzený tok riek na produkciu elektriny bez potreby stavby priehrady. Ide o mechanický systém plutiev, ťahadiel a generátora, ktoré sú umiestnené v trupe zakotvenej riečnej bárky. SPEAR je škálovateľný a modulárny systém bez environmentálnej záťaže. Plutvy, na rozdiel od vrtule, vykonávajú v prúde kyvadlový pohyb a nezanášajú sa nečistotami, odolávajú plávajúcim drevám a majú väčšiu efektívnu plochu zberu energie. Systém obsahuje deväť generátorových blokov v jednej bárke. Prezentované dielo je prototyp 1:4 jedného generátorového bloku. Diely sú vyrobené pomocou 3D tlače a laserového rezania v kombinácii so štandardnými ložiskami. Je určený na prezentáciu systému, ako aj testovanie v prúde Dunaja.  

Auto na vodíkový pohon / Slovenská inovačná a energetická agentúra

Slovenská inovačná a energetická agentúra v rámci projektu Žiť energiou predstaví návštevníkom aj demonštráciu vodíkových technológií - auto na vodíkový pohon.

Okrem eponátov sa v v priestoroch pred Starou tržnicou môžete tešiť na zaujímavé vedecké stánky, o ktorých sa dozviete viac na na nasledujucom odkaze: